נצפים ביותר
נושא נבחר
אירועי תרבות היום
לא מוגדרים כרגע אירועים
גפן מגזין המושבות > טורים > מזונות מן העיזבון
9 ליוני 2007
מזונות מן העיזבון
, 09/06/2007 -
א.ג.: הנני בת 15 ואבא שלי נפטר לפני חודשיים, יש לי אח בן 10 ונותרנו עם אמא שלנו שאינה עובדת, אבא דאג לנו במהלך החיים לפרנסה, הוא השאיר אחריו צוואה ומינה את עורך הדין שלו למנהל עיזבון, כיצד נוכל להמשיך להתפרנס מירושת אבינו?
תשובה לא.ג.: ראשית, הנני משתתפת בצערך על מות אביך והנך יכולה להיות רגועה, את ומשפחתך שכן יש לכם אפשרות לתבוע מזונות מהעיזבון.
 
רקע כללי על מזונות מן העזבון:
 
תביעה למזונות יכול ותוגש בתוך 6 חודשים מיום חלוקת העיזבון לבית המשפט.
 
מעבר ל - 6 חודשים, בית המשפט לא ייעתר גם אם יש נסיבות מיוחדות.
 
הסעיפים הרלוונטיים בסוגיה הנם: סע’ 56-61 לחוק הירושה.
 
העיקרון שעומד מאחורי פסיקת מזונות מהעיזבון הינו רעיון סוציאלי.
במדינות שונות יש עיקרון של שריון חלק מהעיזבון (20%) לבני המשפחה הקרובים, כך שגם אם אין הם יורשים על פי הצוואה, הם יקבלו זכויות.
בארץ מנסים למצוא פשרה בין כיבוד רצון המת לבין הגישה הסוציאלית.
 
הזכאים: הורים - אם היו בתחום אחריותו הכלכלית של המצווה, בני הזוג והילדים.
 
השיטה הישראלית עדיפה על פני שיטת השריון, מאחר והפגיעה ברצון המצווה פחותה.
 
התנאי הראשון על מנת שבני המשפחה יהיו זכאים למזונות מהעיזבון הינו הוכחת היזקקות למזונות.
 
בהגשת התביעה יש להוכיח, עובדתית, כי מבקש המזונות הינו נזקק.
 
מיהו נזקק?
 
נזקק - אין לו הכנסה מכל מקור אחר כדוגמת קטינים.
 
גם בני זוג שנמצאים בהליכי גירושין - אם האישה נזקקת היא יכולה ליהנות מהעיזבון.
חריג: אם בית משפט מוסמך קבע כי היא אינה זכאית למזונות בחיים, עוד קודם לכן.
 
ידועים בציבור - זכאים למזונות מהעיזבון (סעיף 57 ד’, פס"ד דנינו ופס"ד שור).
 
במזונות מהעיזבון בשונה ממזונות בחיים, גם אם הוכחו הצרכים שלך, בית המשפט יפסוק בהתאם להיקף העיזבון בלבד.
 
לסיכום: א.ג. יכולה לפנות בשם אמך האפוטרופסית, הטבעית לתבוע בשמך ובשם אחיך ובשמה (באם הנה נכללת במסגרת זכאית למזונות) תביעת מזונות מן העיזבון עד 6 חודשים מיום פטירת אביך, לפרט את הצרכים שלכם וההזדקקות למזונות, רמת החיים לה הורגלתם במהלך חייכם כאשר האב ז"ל היה עדיין בחיים. בית המשפט יפסוק בהתאם למנת העיזבון שהשאיר אביכם ולא למעלה מכך על אף שיוכח כי הנכם זכאים מבחינת הזדקקות ליותר ממה שהשאיר אביכם.
שלא תדעו עוד צער!
 
הייעוץ המשפטי כמפורט לעיל הנו ייעוץ משפטי ראשוני ואינו בא כתחליף לייעוץ משפטי כולל לפני כל ביצוע פעולה.
 
 
 
עו"ד אודליה חן
מומחית לדיני משפחה, ירושה וצוואה
רח’ הנדיב 26, זכרון יעקב
טל: 072-2502550, פקס: 072-2502554
E-mailodelia-law@012.net.il
אנשים שקראו כתבה זו התעניינו גם ב
גפן מגזין המושבות מקומון זכרון יעקב, בנימינה גבעת עדה, פרדס חנה כרכור, קיסריה, אור עקיבא, מושבי חוף הכרמל והישובים בין עתלית לעיר חדרה
אין להעתיק, להפיץ או לעשות כל שימוש בחומרים כלשהם באתר זה בכל דרך ובכל צורה ללא אישור בעלי הזכויות מראש ובכתב

פרטי יצירת קשר: 04-6399917

© 2006-2016 כל הזכויות שמורות
קישורים מהירים
> אודות גפן מגזין המושבות
> צור קשר עם גפן מגזין המושבות
> פרסם בגפן מגזין המושבות
> רשימת תפוצה
> כתבות
> חדשות
> תרבות ובידור